Akadályok
Mony 2007.01.28. 17:16
-->
Akadályok
Egyszerű akadályok
Az egyszerű akadályok két legfontosabb fajtája a széles akadály, mint például az oxer, és a meredek akadály.

Kombinált akadályok
Azokat az akadályokat nevezzük kombinált akadáyloknak, amelyek több ugrásból állnak. A hármasugrás egy akadálynak számít, de a lónak hármat kell ugrania. Az összetett akadályok részeit betűkkel jelölik meg, hogy egyértelmű legyen az összetartozásuk. Ha aló ellenszegül az egyik részugrásnál, az egész ugrást újra kell kezdeni.
Meredek
A meredek egyes akadály. A meredek megugrása mindig nehezebb a lónak, mert nehezebben tudja felbecsülni a távolságot. Általában a meredek ugrásához a lovat nagy összeszedettségben és lassan kell lovagolni. Az elugrás pontja sokkal közelebb van az akadályhoz, mint a szélesnél, mert a lónak magasabbra kell ugrania. Sok fajtája van a meredeknek az egyrudas akadálytól kezdődően a falig terjed a skála.
Állítható akadály
Az állítható akadály olyan meredek, aminek állítható a magassága, vagy pluszelemekkel meg lehet emelni a magasságot. Manapság kevesebbet használják a versenyeken, mitn régebben.
Fal
A fal egy magas ugrás, ami téglákból áll. Az ugrás nehézségét fokozza, hogy nem lehet látni a leérkezés helyét.
Széles akadály
A széles akadály vízszintes terjedelemmel is rendelkezik, így a lónak nemcsak magasságot, de távolságot is kell ugrania. Széles akadály például az oxer és a triple bar.
Joker
A joker nehéz akadály. Nincs különösebb szabály a joker építésére, de az biztos, hogy másképp fog kinézni, mint a többi akadály, például ha egy kidőlt fatörzs egészíti ki. Ezeket az akadályokat általában jokerkártyával jelölik, és egyes versenyeken pluszpontokkal jutalmazzák, ajoker akadály szabályos teljesitése megduplázhatja az előző akadály pontjait.
Oxer
Az oxer széles akadály, amely alovat magasság és távolság ugrására kényszeríti. Ha az elülső és táulsó rudak egy magasságban vannak, akkor egyenes oxerről beszélünk, ha a hátulsó rúd magasabb, akkor meredek oxerről.
Azokat az akadályokat, amelyek az elugrási, illetve a leérkezési oldalon emelkednek, a ló könnyebben eljesíti, mint a meredeket, mert nem kell egyszerre magasságot és távolságot ugrania. Ha az oxer több eemből áll, akkor is egyszerű akadály, egyszerre kell átugrani.
Triple bar
A triple bar olyan akadály, amelyen a rudak meredeken emelkednek. Az ugrást egyszerre kell teljesíteni. Van a triple barnak olyan variációja is, amikor az első és hátsó rúd egy amgasságban van, de a középső magasabb, s megformálja ezzel az ugrás ívét.
Vizesárok
A vizesárok a díjugrató pálya egyik jellegzetes eleme. A vizesárok általában 2-4 méter széles és körülbelül 10-15 cm mély. Az árkot besüllyesztik a földbe, így a teteje a föld szintjén van. Fontos tudni, hogy a ló hogyna reagál a vizesárokra, mert ha nem teljesíti az ugrást, a vízbe érkezik.
Az elugrási oldlaon lehet egy rúd vagy egy alacsony sövénysor, de ez nem haladhatja meg az 50 centimétert. Az érkezési oldalt általában egy fehér csíkkal vagy deszkával jelölik meg, hogy a bíró ellenőrizhesse, van-e rajta patanyom. A deszkát a víz széláén erőteljesen a talajhoz rögzítik.
Jelölőrúd
A jelölőrúd feltűnő jelzés a földön a ló sé lovas számára. Fontos, hogy az állítható akadály rendelkezzen ilyennel, mert körülbelül 4 méterről a ló csak egy részét látja az ugrásna. A jelzőrúd megkönnyíti a lónak a magasság és az elugrás helyének felbcsülését.
|